Report to Greco

(Aruanne El Grecole)
Kazantzakis (18.2.1883 – 26.10.1957) on kuulus kreeka (kreeta) kirjanik, kellelt eesti keelde tõlgitud kolm teost: Alexis Zorbas, Askees ja Viimne kiusatus.

Aruanne El Grecole lugesin ma inglise keeles. Sellest kirjaniku viimasest romaanist on eesti keeles ilmunud 2008. aasta Akadeemia 9. numbris üksnes katkend.

Katkendi järelsõnas kirjutab tõlkija Kaarina Rein: Seda teost on nimetatud Kazantzakise poeetiliseks või ka vaimseks autobiograafiaks, mille tundmine on Kazantzakise loomingu tõlgendamiseks hädavajalik.

Kuigi olin Kazantzakisest kuulnud, näinud tema Zorbase põhjal tehtud balletti ja muidugi kuulsat tantsu samanimelisest filmist (mida ma tervikuna paraku ei ole näinud), oli see raamat minu esimene kohtumine kuulsa kreeta kirjaniku loominguga. Autobiograafilises teoses jooksevad punase lõngana läbi mõisted tuli, põlemine ja valgus, nagu ka Jumal ja Kristus. Autori kirjeldused on sellised, et neid ei ela kaasa mitte ainult pildis ja helis, vaid ka temperatuuris: kuumus, soojus, jahedus ja külmus on lugedes tuntavad. Meelde jäid just kuumus ja päiksevalgus ehk seetõttu, et need seostuvad mulle Kreekaga kõige enam (Kreetal ma käinud ei ole). Nii ei jää Kazantzakise tagasivaade oma tõeotsinguile lugejale mitte üksnes intellektuaalseks harjutuseks, vaid kaasab tervet keha selle meelelisuses.

Mulle kui kunstnik El Greco suurele austajale oli kuldaväärt raamatu epiloog, kus autor mõttes vestleb kunstnikuga – ja kunstniku looming avanes minu jaoks uues mõõtmes. Ja mitte ainult El Greco: uue vaatenurga sain teistegi teoste nägemiseks.

Kindlasti naasen selle juurde mõne aja pärast uuesti, üheks korraks oli tuld ja valgust liiga palju, et see ammenduks.

Pikemalt ja täpsemalt Kazantzakisest saab lugeda SIIT.

Kiika e-poodi

Heili Einasto

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s